FAQ – Používanie počítačovej siete

Môžem mať wifi pripojenie ?

Žiaľ nie. Routre a wifi routre spôsobovali nemalé problémy v rámci počítačovej siete. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli zakázať ich používanie.

Bývame na trojposteľovej izbe, ale máme k dispozícii len dve internetové zásuvky ?

Trojposteľové izby na internátoch ŠDaJ (okrem bloku A) majú len dve zásuvky. Je potrebné si zabezpečiť sieťový prepínač (switch). Ceny najlacnejších switchov sa pohybujú okolo 7-10 eur. Takéto zariadenie úplne postačuje a kúpite ho v akomkoľvek obchode s výpočtovou technikou. Získate k dispozícii najmenej 4 ďalšie zástrčky. Nezabudnite si kúpiť ďalší internetový kábel, cez ktorý pripojíte switch do internetovej zásuvky.

Čo mám robiť v prípade výmeny notebooku ?

Napíšte z nového notebooku report správu na stránke http://report.intrak.upjs.sk. Na základe toho upravíme Vašu registráciu a internet Vám “prehodíme” na nový notebook.

Kde si môžem zabezpečiť internetový kábel ?

Internetové káble na správe počítačovej siete ŠDaJ neposkytujeme, nepredávame a ani nepožičiavame. Každý používateľ počítačovej siete si ho musím zabezpečiť sám. Kúpite ho v akomkoľvek obchode s výpočtovou technikou. Odporúčaná dĺžka je 2 m – 10 m podľa vzdialenosti, kde budete mať umiestnený počítač.

  • 2m kábel stojí cca 1,5 eur
  • 5m kábel stojí cca 3 eura.
  • 10m kábel stojí cca 5 eur.

Čo ak do môjho notebooku nemôžem pripojiť kábel ?

V takom prípade budete potrebovať externú sieťovú kartu. Ceny sa pohybujú od 10 – 15€ vyššie.

Čo ak sa chcem pripájať na internet z mobilu alebo tabletu ?

Výhradne pre vlastnú potrebu môžete použiť niektorý z programov na zdieľanie internetového pripojenia Vášho notebooku cez wifi (napr. Connectify http://www.connectify.me/). Za zariadenia pripojené týmto spôsobom zodpovedá osoba zodpovedná za zariadenie registrované v lokálnej počítačovej sieti ŠDaJ UPJŠ.

Čo mám robiť ak nám na izbe nefunguje internetová zásuvka ?

Napíšte report správu na stránke http://report.intrak.upjs.sk. V krátkom čase Vás kontaktujeme a dohodneme nasledovný postup.

Čo ak chcem používať viac zariadení súčasne ?

Každé nové zariadenie stačí zaregistrovať na stránke http://reg.intrak.upjs.sk. Odporúčame registrovať sa priamo z daného zariadenia v internátnej sieti. Odpadne Vám tak problém so zisťovaním MAC adresy, ktorá sa vo formulári vyplní sama.

Môžem sťahovať torrenty ?

Sťahovanie torrentov Vám pravdepodobne nebude fungovať kvôli zablokovaným portom. Vo všeobecnosti odporúčame vyhnúť sa sťahovaniu diel na ktoré sa vzťahujú autorské práva.